סִילַן וּרָאשִׁי – דבש תמרים וטחינה

דבש תמרים וטחינה טעים מתוק ומזין.

מתאים לטבעונים וצמחונים ולכל מי שמעוניין.

“סילן” בערבית עיראקית –  דבש תמרים

“ראשי”  –  טחינה העשויה שומשום.

נהוג לאכול זאת בעיקר בחורף כי זה מאכל שמחמם את הגוף.

מתאים לארוחת בוקר, או ערב קלה עם משקה חם.

אפשרי גם כסנדוויץ’ לעבודה, כשאתה מתלבט מה לקחת, או מה לאכול ואין לך הרבה זמן לחשוב. או שיש לך הפסקה קצרה של  10 דקות בלבד. למי שעובד בחנות גדולה או במשרד  “לחוץ” יודע במה מדובר.

עצי הדקל בעיראק – סיפורה של אימא

עצי הדקל מזכירים מאוד לאימי – את עיראק. הם גדלו לאורך נהרות הפרת והחידקל. אנשים נולדו לתוך הנוף הזה והאגדה מספרת שהדקלים לא נשתלו ע”י אף אחד הם פשוט צמחו מהאדמה “ככה”, באופן טבעי.

התמרים הם פרי נפוץ שם ונרכש ב”כסף קטן”. יש גם אנשים היודעים לזהות בין זן לזן. הם יכולים להגיד לך כל תמר לאיזה זן הוא שייך, כמו שחקלאי בארץ יודע לזהות בין  סוגי תפוחים  או מיני  פרי הדר.  משום כך התמרים הם לא בדיוק מאכל ל”סנובים”, גם הסילן המופק מן התמרים וידוע  בכינויו בארץ, כ”דבש תמרים” נאכל בהנאה רבה ע”י כולם, עם תוספת  גבינות קשות שמוסיפה טעם לחיך.

בילדותה, נשלחה אמי ע”י הוריה לחנות המכולת שבשכונה עם כלים מהבית, שבהם המוכר מזג לה את “סילן והראשי” במצקת מתוך חביות גדולות לתוך הכלי שהביאה מהבית וחייב אותה לפי מספר מצקות.

ישנו פתגם בערבית שמתקשר למאכל זה והוא: “סילן וראשי כתלאט” שפירושו תערובת של דבש תמרים עם טחינה ונאמר בנסיבות שבהם המוני אנשים מצטופפים יחד ומתערבבים זה בזה בלי להכיר איש את רעהו ומבלי שאיש יודע מה קורה שם…מעין הפגנה שמישהו מנסה לפזר…את זה לא ידעתי עד שיום אחד שמעתי מפי השכנה…

אופן ההכנה

מערבבים שני חלקים טחינה וחלק אחד דבש בקערית. ומורחים על פרוסה.

אפשרות שנייה: למרוח על פרוסה אחת טחינה ועל פרוסה שנייה סילן ולאכול כסנדוויץ’.

אפשרות אחרת למרוח על אותה פרוסה קודם טחינה ואח”כ סילן.