אודות

גולשים וגולשות יקרים,

אמי, כאמהות רבות לא בישלה אף פעם לפי מידות וכמויות, הכול לפי טביעת עין ונאלצתי לא פעם לעצור אותה בכדי למדוד, לספור ולשקול את החומרים שעבדה איתם. לא פלא שהיא אומרת לי היום ש”קלקלתי” אותה, כיוון שגם היא התחילה לשקול ולמדוד. בכל המתכונים השתדלתי לדייק במידות ובהסבר התהליך, כדי שנוכל להכין אותו בקלות וקרוב למקור.

אתם יכולים לשאול אותי: “מה לעידן המאה העשרים שבו כל מה שאתה רוצה לאכול, אתה יכול למצוא בסופרמרקט”? או “למי יש זמן לבשל” , “אפשר להיכנס למסעדה טובה ולהזמין מה שרוצים”. “אפשר היום למצוא אוכל מוכן וחם ובמחיר סביר”. תשובתי היא שרציתי להעלות על הכתב את מה שאני ראיתי ואהבתי במטבח של אימי ולשמר אותו כנכס עבור כולם.

 

אמי שתהייה לי בריאה לשנים ארוכות וטובות היא לא מן הטיפוסים שמבשלים, כדי לצאת ידי חובה, לשים הכול בסיר, להדליק את הגז ויאללה צ’יק – צ’אק נגמר הבישול! אצלה אין דבר כזה צ’יק – צ’אק, הכול בטעם, כמו שאומרים לאט, לאט, אפילו אם זה דורש זמן ומאמץ, לא מוותרת על שום פרט, לא מקצרת תהליכים ולא מדליקה אש גבוהה כדי לסיים מהר. היא מבשלת בהיגיון פנימי משקיעה את כל הכוח והנשמה בתבשיל ומגישה את הארוחה במאור פנים שעושה כיף לאכול.

ספר זה הוא שילוב של בית ישראלי עם תרבות עיראקית, מן מיזוג גלויות של מדינה שהיא כבר לא כל-כך צעירה, שקלטה בה כמעט הכול… ובעיקר את המאכלים.

ברצוני לציין שעשיתי את המקסימום כדי שהקורא יצליח בהכנת המתכונים, מקווה שתסתדרו, אם כי בישול כמו שאומרים לא לומדים ביום אחד.

אז, קדימה… הלאיתי אתכם בדברים, רק שימו לב מה קורה שם במטבח… שלא תשכחו לכבות את האש בזמן! ושיהיה טעים!

יוכי ירמיהו-לוי